Polityka Prywatności

System Ratalny

Gabinet Stomatologiczny Perła-Dent - tel. 91 885 22 40 oraz +48 795 506 693

Home > Zakres leczenia > Protetyka

Zakres leczenia

Protetyka

Protetyka jest właśnie tą dziedziną stomatologii, która pozwala nam na odtworzenie zębów w Twoim uśmiechu. Niezależnie od tego, czy brakuje Tobie wielu, kilku zębów czy zniszczony jest tylko jeden, to dzięki możliwościom jakie daje nam współcześnie protetyka i implantoprotetyka (odbudowa zębów na impalntach) możemy przywrócić Tobie komfort bezstresowego uśmiechu z prawdziwie zdrowymi zębami.

Naszym celem nie jest robienie protez – my odtwarzamy lub na nowo kreujemy Twój Uśmiech….

Poniżej przedstawimy kilka możliwości najczęściej używanych do odtworzenia zdrowego i mocnego uzębienia. Która jest dla Ciebie…? Na wizycie dobierzemy wspólnie z Tobą tę najbardziej dla Ciebie odpowiednią.

 

Korona protetyczna

Są to uzupełnienia protetyczne odbudowujące brak pojedynczego zęba. Standardowo wykonane są ze stopu metalu licowanego porcelaną. Metal może zostać zamieniony na złoto lub tytan, co zwiększa walory funkcjonalne i mechaniczne uzupełnienia protetycznego. Korony wysoce estetyczne, to korony pełnocreamiczne czy też cyrkonowe.

Zobacz również stomatologia estetyczna

Korona protetyczna może również zostać odbudowana na bazie implantów dentystycznych.Wkład koronowo-korzeniowy

Jest to struktura protetyczna wzmacniająca korzeń zęba przed wykonaniem ostatecznego uzupełnienia protetycznego. Wykonywana jest w zębach martwych, stąd ząb taki musi być prawidłowo przeleczony endodontycznie.

 


Mosty protetyczne

Są to uzupełnienia protetyczne oparte na koronach, odbudowujące braki zębów między innymi zębami. W celu odbudowy uzębienia mostem protetycznym należy oszlifować zęby sąsiadujące z luką. Przed wykonaniem mostu protetycznego, niekiedy konieczne jest również wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego.

Przejdź do galerii zdjęć mosty protetyczne

 


Licówki ceramiczne

Licówki ceramiczne to absolutnie unikalne pod względem trwałości i estetyki ultracienkie porcelanowe nakładki na zęby. Dzięki specjalnym cementom, po naklejeniu ich na zęby, są one nie do odróżnienia od naturalnych. Wskazania do wykorzystania licówek to wszystkie sytuacje kiedy Pacjenci nie akceptują kształtu lub koloru własnych zębów. W wielu przypadkach możliwe jest zastosowanie licówek bez szlifowania zębów. To naprawdę wspaniała możliwość by zacząć się uśmiechać ….bez skrępowania.

Przejdź do galerii zdjęć licówki ceramiczne

 


Protezy szkieletowe

Stanowią najlepsze rozwiązanie wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Wykonane są z metalu, a dzięki mocowaniu na klamrach i nie uciskaniu dziąseł Pacjenta nie wpływają one destrukcyjnie na wyrostek zębodołowy tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłych protez akrylowych. W porównaniu do nich, metalowe protezy szkieletowe posiadają wiele zalet, które sprawiają, że ich użytkowanie jest bardziej komfortowe dla Pacjenta.


Proteza szkieletowa na zasuwach

Uzupełnienie protetyczne na zasuwach składa się z mostu/koron porcelanowych i protezy szkieletowej. Stosuje się je przy częściowych brakach zębowych. Zaletą tego typu uzupełnień jest wysoka estetyka i brak widocznych elementów retencyjnych typu klamry. Mosty są zaopatrzone obustronnie w elementy utrzymujące czyli zasuwy na koronach. Są to elementy retencyjne, na które zakłada się protezę szkieletową. W zasuwach znajdują się wymienne łoża, dzięki którym raz wykonana proteza może służyć przez wiele lat.

Proteza jest całkowicie niewidoczna dzięki koronom z porcelany i nieruchoma, dzięki ukrytym metalowym zasuwom.

Przejdź do galerii zdjęć protezy szkieletowe na zasuwach

 


Proteza na teleskopach

Uzupełnienia protetyczne na teleskopach stosuje się przy resztkowym uzębieniu, kiedy niemożliwe jest wykonanie mostów porcelanowych lub prac kombinowanych innego typu. Proteza, która jest całkowicie nieruchoma wcale nie ma klamer, jest całkowicie niewidoczna i łatwa w utrzymaniu higieny. Korona teleskopowa, utrzymująca protezę składa się z dwóch elementów, pomiędzy którymi występuje tarcie. Ważną cechą jest obecność szczerozłotej powłoki, która poza estetyką działa przeciwbakteryjnie. Elementy łączenia są niewidoczne i bardzo mocno osadzają  protezę na zębach lub implantach.

 


Proteza na zatrzaskach korzeniowych

Uzupełnienie protetyczne składa się z zatrzasków montowanych do korzeni własnych zębów lub do implantów oraz protezy szkieletowej. Stosuje się je przy rozległych brakach zębowych. Zaletą tego typu uzupełnień jest wysoka estetyka i brak widocznych elementów retencyjnych typu klamry.
Zatrzaski na korzeniach lub implantach są to elementy retencyjne, na które zakłada się protezę szkieletową. W zatrzaskach znajdują się wymienne łoża, dzięki którym raz wykonana proteza służy przez wiele lat.

 

Protezy na implantach

Rekonstrukcją w przypadku bezzębia może być proteza całkowita . Jednak Ci z Państwa , którzy używają takich uzupełnień, wiedzą jak wiele kłopotów mogą one przysporzyć.

Cały czas gdy Pacjent użytkuje protezy całkowite, siły przenoszone przez akryl i dziąsło na kość powodują jej zanik. Zwłaszcza w żuchwie, następuje tak duży zanik podłoża dla protezy, iż nie ma się ona na czym trzymać.

Implanty zapewniają dodatkowe umocowanie i fantastycznie stabilizują protezy.

Liczba implantów potrzebnych do wykonania protezy nakładowej w żuchwie wynosi od 2 do 6 i zależy od rodzaju planowanej protezy, miejscowych warunków anatomicznych i możliwości finansowych pacjenta.

Protezy mogą być oparte zarówno na implantach, jak i na podłożu śluzówkowo-kostnym. Stosując 2 implanty umieszcza się je z reguły w miejscu kłów.

 

 

Planując podparcie protezy nakładowej na 4 implantach, rozmieszczamy je w polu trapezu. Zarówno 2, jak i 4 implanty najlepiej szynujemy retencyjną belką. Zaletą zastosowania 4 implantów jest wyeliminowanie dodatkowo rotacji przednio-tylnej protezy, która może występować przy belce opartej na 2 implantach.