Leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe) ma na celu uratowanie zęba przed jego usunięciem.
Na skutek różnych czynników (głównie próchnicy) dochodzi do infekcji bakteryjnej miazgi (potocznie nerwu), a w dalszej konsekwencji do obumarcia całego zęba. Początkowo objawia się to zwiększoną wrażliwością zębów na ciepło lub zimno, pulsującym bólem, a przy zaawansowanej infekcji - bardzo silnym bólem.
Przeprowadzony we właściwy sposób zabieg powinien obejmować całkowite usunięcie zmienionej chorobowo miazgi, mechaniczno-chemiczne opracowanie ścian kanału oraz szczelne wypełnienie systemu kanałowego.
Aby prowadzona terapia została wykonana dokładnie, a jej wynik był pewny, w trakcie leczenia korzystamy z najnowszych osiągnięć techniki stomatologicznej w postaci nowoczesnego sprzętu diagnostycznego (radiowizjografia cyfrowa, endometr , mikroskop stomatologiczny) oraz umożliwiającego prawidłowe opracowanie i wypełnienie kanału ( mikrosilnik endodontyczny, sprzęt do termoplastycznego wypełniania kanałów wraz z ich odgałęzieniami).
Podczas prowadzonego wg najnowszych zasad leczenia kanałowego staramy się maksymalnie ograniczyć ilość wizyt dedykowanych leczeniu danego zęba. W większości przypadków kończy się onona jednej wizycie.
Wśród przyrządów stosowanych w endodoncji na szczególną uwagę zasługuje mikroskop.
Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie leczenia na mikroskopijnych strukturach zęba o rozmiarach od 0,1 do 2 mm, zupełnie niewidocznych lub słabo widocznych gołym okiem i trudnych do oświetlenia. Mikroskop zapewnia nawet trzydziestokrotne powiększenie pola widzenia, co umożliwia nie tylko odnajdywanie ujść kanałów, ale również w większości przypadków ich zakończenia. W konsekwencji, leczenie kanałowe jest możliwe nawet w najbardziej trudnych przypadkach, takich jak:
08.08.2014
Siatkarki Perładent